SCHIZANDRA ČÍNSKA (Schisandra chinensis), P9

SCHIZANDRA ČÍNSKA (Schisandra chinensis), P9

Úrodná ovocná liana.
Cena: 7,20 €
Počet kusov
 
Popis

Zaujímavá a nanajvýš nedocenená liana pochádzajúca z Číny, Sibíra a Kórei. Kry dosahujú výšku 10 m, s ročným prírastkom 0,5 až 1,5 m. Preferuje dobre osvetlené miesta a dobre chránené miesta. Kvety sú biele, malé, s priemerom 1,5 cm, vyvíjajúce sa na prelome mája a júna. Jeho hlavnou ozdobou sú červené centimetrové plody visiace v strapcoch podobných ríbezliam. Do plnej plodnosti vstupujú kry v 4. až 5. roku, tá je následne každoročná a vysoká.

Plody sa zberajú v septembri, z jedného kra zberáme cca 5 kg plodov. Plody obsahujú vitamín E, schizandrín (tonizujúca a spevňujúca látka), ľahko stráviteľné mikroelementy: železo, meď, mangán, nikel, molybdén, titán a zinok, ako aj horčík, draslík a fosfor. Môžu sa jesť surové alebo spracované, napríklad vo forme sušeného ovocia, štiav, výťažkov, infúzií alebo spracované na tinktúru či likéry, ktorá dodáva energiu. Číňania nazývajú plody wu wei zi - ovocie s piatimi príchuťami. Ovocie má sladkú vrstvu, kyslú dužinu, horké semená s pikantnou dochuťou a výťažky zo semien sú slané.

Opis popínavej rastliny ako liečivej rastliny sa nachádza v najstaršom čínskom liekopise z roku 250 pred naším letopočtom. V súčasnosti je vedľa ženšenu najpopulárnejšia rastlina na Ďalekom východe. Sušené listy zaliate vriacou vodou pripomínajú zelený čaj s citrónom. Konzumácia plodov zvyšuje odolnosť tela. Je to úplne mrazuvzdorná rastlina, ktorá vydrží teploty -30 °C. Schizandra je odolná voči chorobám a škodcom.

Viac sa o tejto rastline dozviete v sekcii Poradenstvo, konkrétne TU.
 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…