Albrechtovo

Synonymá a cudzie názvy: Princ Albrecht, Princ Albrecht von Preussen. 

Pôvod a rozšírenie: Stará odroda. Vznikla skrížením odrôd Cár Alexander x Baumanova reneta. Vyšľachtil ho ovocinár J.Braun v Kamenici na Sliezsku, kde je aj najviac rozšírená. 

Znaky a vlastnosti stromu: Prirodzený tvar koruny je plocho guľovitý. Kostrové konáre sú v korune pravidelne rozložené. Rast v prvých rokoch po výsadbe je bujný a uhol rozkonárenia je tupší. Jednoročné letorasty sú dlhšie, vytvárajú šabľovité oblúky. Rodivé drevo je rozložené riedko a pravidelne. Krátke rodivé drevo je hrubé, tupé, vyrastá iba na dvojročných a starších konároch. Listy sú stredne veľké, široko oválne, s ostrým hrotom. Opadávajú veľmi neskoro.
Farba listov je veľmi tmavozelená. Kvety sú stredne veľké, jemne ružové. Kvitne pravidelne, kvety sú odolné proti neskorým jarným mrazom. Niekedy kvitne aj na jednoročnom dreve.

Opeľovacie pomery: Dobre sa opeľuje odrodami James Grieve, Parména zlatá zimná, Wealthy, Golden Delicious. 

Znaky a vlastnosti plodu: Plody sú guľaté až sploštené, smerom ku kalichu jemne zúžené, stredne veľké, vyrovnané. Stopka plodov je hrubá, pevná, stredne dlhá. Šupka je hladká, lesklá, neskôr matná. Základná jemne zelená farba plodov prechádza neskôr do svetložltej. Krycia farba je výrazne červená, zo slnečnej strany karmínová. Na plodoch vytvára viditeľné širšie pásiky. Dužina je biela až jemne zelenkastá, pod šupkou niekedy červenkastá, jemná, šťavnatá. Chuť je sladkokyslá, aromatická. Zber je v septembri až začiatkom októbra, konzumujú sa v októbri až novembri, niekedy i neskôr. Dobre znášajú transport. 

Pestovateľské vlastnosti: Odroda vstupuje skoro do rodivosti, rodí veľmi bohato a pravidelne. Je odolná proti mrazu a stredne odolná proti chrastavitosti. Proti múčnatke je veľmi odolná, najmä vo vyšších polohách. Vhodná je pre vyššie i nižšie tvary. Na podpníku M9 rýchlo starne, podľa stanovišťa a úrodnosti pôdy sú vhodné podpníky M4, M7, M1, M9 a semenné podpníky. Odroda je vhodná na tvarovanie, vyžaduje pravidelnejší zmladzovací rez. 

Celkové zhodnotenie: Je to úrodná odroda vhodná do severnejších polôh. Je pomerne odolná proti mrazu a hubovým chorobám. Nevýhodou odrody je krátka konzumná zrelosť. Vhodná je preto pre priamy konzum a pestovanie v záhradách a v malej miere i výsadbách. Jej odolnosť proti mrazom a chorobám ako i výborná chuť atraktívnych plodov ju predurčujú hlavne pre pestovanie pre priamu konzumáciu vo vyšších polohách. Pre intenzívne veľkovýsadby je nevhodná.

Informácie: Hričovský a kol.: Pomológia 3