Nové odrody jabloní pre svetové produkčné výsadby

Nové odrody jabloní pre svetové produkčné výsadby

Keď sa pozrieme na údaje z posledných rokov, zistíme, že sa v odrodovej skladbe veľa nezmenilo. Šesť ,,svetových“ odrôd stále dáva viac než 50% produkcie: Red Delicious 18,5%, Golden Delicious 14,3%, Fuji 10%, Granny Smith 3%, Jonagold 2,9%, a odroda Gala 2,5%. 

U odrody Jonagold, Gala a Fuji pestovateľské plochy vzrastajú u Red Delicious a Granny Smith klesajú.
V Európe vyššie uvedené odrody spolu s odrodami Elstar a Braeburn patria tiež k najrozšírenejším, ale ich významnosť je v inom poradí. 

Vedľa široko rozšírených odrôd sa v každom regióne pestujú tzv. lokálne odrody. Vo Švajčiarsku je to napr. odroda Maigold, v južnom Tirolsku Morgenduft a ďalšie. Ale žiadna krajina nemá tak roztrieštenú odrodovú skladbu ako Česká republika, kde sa to prejavilo predovšetkým pri žiadostiach o dotácie a ich povolenie, kde sa vysádzalo 35 odrôd. 

Ak sme doteraz hovorili o odrodách, tak sme do nich zahrnuli i mutácie či klony jednotlivých odrôd. U odrody Jonagold napr. klony Jonica, Wilmuta, King, Marnika, Rubinstar, Jonaprince a ďalšie.
Je zaujímavé sledovať svetové trendy. V súčasnej dobe už na Novom Zélande považujú Fuji a Braeburn za prežité, naproti tomu v južnej Európe patrí medzi popredných favoritov a preto tu neboli vo veľkom množstve vysádzané novinky. 
 


Jonagold Marnika

Vo svetových diskusiách o nových odrodách sa najčastejšie skloňujú odrody Pink Lady®, Pacific Rose® a Fuji. Napríklad sláva Fuji v juhovýchodnej Ázie už zapadá. Naproti tomu v Európe, ale i v ďalších častiach sveta dostala Pink Lady až mystický nádych a očakávajú sa od nej až zázraky . Napriek tomu, že nie sú vhodné pre naše klimatické podmienky – majú príliš dlhú vegetačnú dobu – budeme sa s nimi stretávať stále častejšie. 

Pink Lady® vznikla krížením odrôd Lady Williams x Golden Delicious v Austrálii v roku 1973. Pink Lady® je svetová obchodná značka, pod ktorou sú obchodované plody Cripps Pink. Cripps Pink patrí medzi veľmi neskoré jablone. Plody Pink Lady® majú veľmi pevnú dužinu, ružovo červené líčko pokrýva 60% plochu plodu. Kombinácia tvaru, špeciálneho zafarbenia, veľkosť, vynikajúce skladovacie vlastnosti a výnimočná chuť dávajú predpoklad vynikajúcej obchodovateľnosti. Punc exkluzívneho ovocia jej dáva uzavretý kruh troch licencií – len niekoľko málo škôliek na svete môže vyrábať výpestky (jedným z obmedzení je i minimálna pestovateľská plocha 20ha ). A získanie licencie nie je vôbec jednoduchá vec. Len vybraná časť pestovateľov, ktorí dodržujú prísne kvalitatívne predpisy, získa licenciu k produkcii plodov a kto má predajnú licenciu, môže plody Pink Lady i predávať, ale len do vybraných sietí obchodov (licencia k obchodovaniu plodov). To platí na celom svete a dosahuje sa tým i vyššia realizačná cena. 

Šľachtiteľ z Nového Zélandu Dr. Alen White vsadil na kríženie Gala x Splendour a Braeburn x Gala. Robí tri alebo štyri kríženia ročne s produkciou 3000 semenáčov. Odhaduje úspešnosť nového šľachtenia na 1: 10 000. Medzi jeho úspešné výstupy patrí Pacific Rose, ktorá sa zberá tesne pred odrodou Fuji a má ružovo červenú farbu. Výsadby prekročili hranice Nového Zélandu a rozširuje sa do USA. Odroda Pacific Queen® je celočervené jablko, sladké, veľmi dobre skladovateľné. Predpokladá sa, že nahradí Red Delicious. 

Problémom u týchto odrôd je doba zberu. Ak začneme postupne Braeburn a Granny Smith sa zberajú týždeň po Golden Delicious a Idared o ďalší týždeň neskôr odroda Fuji spoločne s Pacific Queen® a Pink Lady®. Otázne zostáva, či zvýšené riziko neskorého zberu vyrovná zvýšená realizačná cena. Na túto otázku si však musí odpovedať každý pestovateľ sám. To platí hlavne pre naše najteplejšie oblasti. Odroda Braeburn sa pestuje na niekoľkých miestach ČR.

Ing. Pavel Voráček, Fytos Plzeň