Marhule sú užitočné ovocné krásky

Marhule sú užitočné ovocné krásky

Marhule sú typickým teplomilným ovocím, ktoré sa u nás pestuje predovšetkým na južnom Slovensku. Aj tam je však pestovanie rizikové. Rozkvitnuté marhuľové sady často spáli jarný mráz. Neraz akoby priam škodoradostne čakal na prvé krehké marhuľové púčiky. 

Vďaka šľachtiteľom sa dnes pestovanie marhúľ stáva o čosi menej rizikovým a najmä v záhradách v malých výsadbách sa posúva čoraz severnejšie. Toto ušľachtilé atraktívne ovocie skúšajú s úspechom aj záhradkári v Poprade. Samozrejme, veľmi kruté mrazy môžu marhule poškodiť, ale stromy pestované v chladnejších oblastiach, často prežijú jarné mrazy ničiace južnejšie situované marhuľové sady. Bývajú tiež otužilejšie, lepšie pripravené na zimu.

Ak pestovatelia vyberú správnu odrodu, vysadia na chránenom stanovišti a nezabudnú na neskorý letný rez, majú veľkú šancu na úspešné prezimovanie marhúľ a dobrú úrodu v nasledujúcom roku. 

Ktoré tvary a odrody si vybrať 

K obľúbenej Veľkopavlovickej a Maďarskej pribudli nové domáce odrody Veharda, Vesna, Vegama, Vesprima, Veselka odolné voči mrazom. Práve mrazuvzdorné odrody rozširujú územie pestovania marhúľ aj do severnejších a vyšších polôh.

Najrozšírenejšia odroda na Slovensku - Maďarská - nastavila mimoriadne vysokú latku z hľadiska chuťových vlastností. Mnohí pestovatelia tvrdia, že jej veľké, sladkokyslé, šťavnaté plody pomarančovej chuti, v zrelosti mäkké a rozplývavé, sú doteraz neprekonané. Záhradkári na juhu Slovenska môžu pokojne odrodu Maďarská pestovať naďalej. V južných polohách dáva stabilne vysoké úrody a je pomerne odolná proti škodcom. 

Nové moderné odrody Bergeron, Harcot, Silvercot, Goldrich, Hargrand, Orangered, Kioto a Aurora dávajú veľké, pevné, krásne vyfarbené, trvácne plody, ktoré sú skvelým stolovým ovocím. Medzi najkvalitnejšie súčasné odrody marhúľ patrí Orangered. Je veľmi odolný voči mrazu a dáva vysoké úrody oranžovo-červených pevných plodov. 

Glejotok, hubové choroby, mŕtvica 

Žlto sfarbená neskoro dozrievajúca odroda Bergeron je kvalitnou a úrodnou odrodou odolnou voči nízkym teplotám. Vesna s oranžovými plodmi a jasne červeným líčkom je skorou odrodou, ktorá dozrieva už v prvej dekáde júla. Plody sú sladkokyslé, šťavnaté, harmonickej chuti.
Stromy moderných odrôd netrpia tak silno glejotokom ani hubovými chorobami a sú stredne odolné voči mrazom. Pre vysoké a stabilné úrody je dobré vysadiť radšej viac odrôd marhúľ.

Marhule často trpia na apoplexiu známu pod ľudovým názvom mŕtvica stromov. Priemerný vek stromov v jej dôsledku klesá na 6-8 rokov. Preto sa šľachtenie sústreďuje na získanie odrôd rezistentných proti mŕtvici. Už sú na svete a po nevyhnutnom čase potrebnom na rozmnoženie sa odrody Alfons, Beta a Gama objavia aj v predaji. 

Ako sadiť 

V minulosti sa pestovali vyššie tvary stromov, ktoré potrebovali väčší podiel starého dreva na to, aby dali vysokú úrodu. Súčasné odrody s nižšími korunami nepotrebujú toľko dreva a vytvárajú veľký počet kvetných pukov. To si však následne vyžaduje prebierku plodov. 

Ak chce záhradkár marhule na pálenku alebo zaváranie a džemy a má dosť veľkú záhradu, môže vysadiť klasické odrody Maďarská či Veľkopavlovická v tvare kotlovitej koruny. Ten, kto má menej miesta v záhrade a uvažuje nad pestrejšou výsadbou, siahne po tvare štíhle vreteno. 

Marhule vysádzame na slnečné chránené miesta, v chladnejších oblastiach pri slnečných stenách. Vyžadujú hlboké slabo zásadité hlinité pôdy s vysokým obsahom vzduchu. Nedarí sa im v ťažkých zamokrených pôdach. 

Sadíme ich do jám veľkosti 0,6x0,6x0,4 m. Najlepšie je, ak si jamy pre jarnú výsadbu pripravíme už na jeseň, aby „zvetrali“. Do jamy pridáme trochu vyzretého kompostu. Po samotnej výsadbe výpestky výdatne zalejeme. a 1/2 kg fosforečného a 1kg draselného hnojiva, respektíve 2 kg NPK. Dôležité je, aby pôda v jame uľahla a hnojivo sa rozložilo. 

Na výsadbu sú vhodné jednoročné a Vhodnejšie je sadiť dvojročné stromčeky marhúľ so zapestovanou korunkou. Pre vyššie tvary sa odporúča použiť výpestky štepené na marhuľovom semenáči, pre nižšie sa využívajú výpestky štepené na myrobaláne, prípadne na moderných slabo rastúcich podpníkoch. Marhule pestované v tvare štíhleho vretena vysádzame v spone 2 x4,5 metra. Nízky vzrast umožňuje veľmi pohodlné ošetrovanie zo zeme a stromčeky nezaberajú veľa miesta. 

Rez rozhoduje o úrode 

Veľmi dôležitý je rez marhúľ v období od konca mája do polovice júna (Šittov rez), pri ktorom skracujeme letorasty o polovicu až dve tretiny. Výsledkom tohto rezu je mimo iného aj diferenciácia kvetných pukov na sekundárnych konároch. Tieto kvitnú neskôr, čím sa vyhnú poškodeniu vplyvom neskorých jarných mrazov. Ďalší rez vykonávame v období po zbere plodov alebo na jar.

Marhule pestované v tvare štíhleho vretena začínajú rodiť už v druhom roku. V treťom a štvrtom už dávajú 10 až 20 kg ovocia zo stromčeka. Akonáhle začnú naplno rodiť, obmedzuje sa rast marhúľ.
Skoré odrody ako Aurora, Vesna, Vegama, Veharda, Veľkopavlovická rodia zhruba v polovici júla. Neskoré ako Orangered, Kioto, Bergeron uprostred leta. 

Cena výpestkov sa pohybuje v súčasnosti v závislosti od odrody, použitého podpníka a tvaru a kvality výpestka od 6 do 10 eur. Každopádne je to dobrá investícia do chutného a zdravého ovocia. 

Ing. Marián Komžík