Summerred - perspektívna nová odroda

Summerred - perspektívna nová odroda

Odroda Summerred nepatrí v našich zemepisných šírkach  k rozšíreným, hoci by si to zaslúžila a to nielen svojimi nádherne sfarbenými plodmi, bizarným, jedinečným tvarom, rodivosťou, ale aj chuťovými vlastnosťami.

Pôvod a rozšírenie: Pochádza z výskumnej stanice Summerland v Okanagan Valley, Kanada. Je to kríženec medzi Macintosh x Golden Delicious (označenie v pôvodnej genobanke MAL0697), vznikla voľným opelením uvedených odrôd. Pestuje sa od roku 1964. Na Slovensku nie je rozšírená, je málo známa. V západnej Európe sa pestuje ako spoľahlivá a vyhľadávaná letná odroda.

Rastové vlastnosti: Stromy v závislosti od podpníka vytvárajú stredne veľké, až menšie, rozložité koruny. Rastová intenzita je stredná. Tvoria dostatok krátkych rodivých výhonov a husté, relatívne veľké, kožovité listy. Rozkonárovanie je slabšie. Je spoľahlivo samoopelivá, sama je vhodným opeľovačom, kvitne skoro. Proti mrazom je v dreve odolná, avšak citlivejšia na neskoré jarné mrazíky. Je vhodná pre všetky pestovateľské tvary a podpníky, ale ako najvhodnejšie sa javia slaborastúce podpníky (napr. M9), pre nižšie pestovateľské tvary. Hodí sa pre pestovanie v tvare holandského štíhleho vretena. Rodivosť nastupuje skoro, je veľmi bohatá. V čase plnej rodivosti (po 5.-6. roku) vyžaduje prebierku, ak nechceme, aby nastala striedavá rodivosť, prejavujúca sa pri tejto odrode veľmi silno. Odporúčame skorý letný rez, robený v čase vyfarbovania plodov. Je vhodný aj pre vyššie pestovateľské oblasti SR, nakoľko dozrieva skoro, ale odporúčame ju pre pestovanie v teplejších polohách.

Vlastnosti plodov: Plody sú stredne veľké, (pri striedavej rodivosti veľké), s priemernou hmotnosťou 110-130g. Tvar plodu je kónický až oválny, niekedy nepravidelný, ale veľmi atraktívny a netradičný. Šupka je hladká, pri prezretí mastná, relatívne pevná, odolná proti otlačeniu. Základná žltá farba plodov je v čase zberu takmer úplne prekrytá tmavočervenou, veľmi intenzívnou a elegantnou krycou farbou. Lenticely sú výrazné, ale neuberajú na estetickosti plodov. Rovnomernosť zafarbenia zvýšime skorým letným rezom (prvá dekáda augusta). Dužina je bielej až krémovo-žltej farby, je veľmi jemná, krehká. Chuť je osviežujúco sladko-kyslá, harmonická mierne aromatická, veľmi jemná. V chuti nie fádna. V závislosti od pestovateľskej oblasti dozrieva v druhej polovici augusta .Konzumná zrelosť nastupuje v septembri a plody vydržia až do októbra.

Celkové zhodnotenie: K výhodám tejto odrody patrí v prvom rade jej veľmi atraktívny vzhľad, chuťové vlastnosti, skoré dozrievane a pre letné odrody relatívne dlhá skladovateľnosť. Medzi jej nevýhody patrí sklon k striedavej rodivosti, pri prezretí k monilióze a pri neošetrovaní aj citlivosť na chrastavitosť a múčnatku. Spálou ružovitých trpí málo.

Odporúčame ju aj napriek všeobecnej citlivosti k chorobám pre pestovanie v záhradkách, ale aj pre integrované ovocné veľkosady, kde môže obohatiť svojim atraktívnym vzhľadom a farbou sortiment skorých odrôd jabloní.

Ing. Ján Mezey, PhD., KOVaV-FZKI-SPU Nitra