Jonagored – jedna z perspektívnych a moderných odrôd

Jonagored – jedna z perspektívnych a moderných odrôd

Odroda patrí medzi novšie, ale vo svete a najmä v západnej Európe je popularita a stabilita postupne stúpa. V Nemecku je na trhu od roku 1995. Má tendenciu nahradiť v sortimente aj keď ešte vždy najpestovanejšiu a najpopulárnejšiu odrodu Jonagold (spolu s odrodou Elstar). Odroda Jonagored (na západe sa osvedčila jej selekcia Morren´s Jonagored) je v podstate farebnou mutáciou odrody Jonagold. Pochádza z Belgicka, kde je licenčne chránená firmou Jomobel NV.

Vzrast stromu je o niečo slabší ako pri odrode Jonagold, teda stredný, neskôr v závislosti od podpníka rast slabne. Stromy pôsobia „neelegantným“ dojmom. Odroda je podobne ako Jangold triploidná, teda sama je zlým opeľovačom a vyžaduje na opelenie peľ napr. z odrôd Gala, Elstar, Rubinette, Granny Smith, Rubín, Fuji a iné.

Plody sú veľké a v závislosti od prebierky až veľmi veľké, plocho guľovité. Prebierkou sa snažíme dosiahnuť optimálne úrody pre zvolený pestovateľský tvar. Pri štíhlom vretene sú to úrody 12-18 (20-25)kg z jedného stromu. Na získanie jabĺk výberovej triedy normy požadujú veľkosť pri odrode Jonagored 70-80mm a hmotnosť 125 g. To zodpovedá 100-120 plodom na jeden strom. Pri tomto počte dosiahneme ideálnu úrodu, ideálnej veľkosti a hmotnosti, strom nevystavíme striedavej rodivosti (nie je vysilený nadmernou úrodou).

Krycia farba plodu je intenzívne červená, pri niektorých selekciách býva viditeľná aj základná žlto-oranžová farba. Chuť plodov je vinikajúca, intenzívnejšia ako pri odrode Jonagold.

Do úrodnosti vstupuje veľmi skoro, predpokladom je však pestovanie v tvare štíhleho vretena na slabo rastúcich podpníkoch. Úrody sú vysoké, stabilné pravidelné, nemajú tendenciu k striedavej rodivosti, prebierka je vhodná.

Nepatrí medzi rezistentné odrody, je slabo náchylná na múčnatku a chrastavitosť. Keďže kvitne skoro, je citlivá na mrazíky v dobe kvitnutia.

Ako najvhodnejší sa javí podpník M9 ako aj ostatné slaborastúce podpníky ako napr. J-TE-E, F, G, H, M27 a iné. Je ideálne pre pestovanie v zahustených intenzívnych výsadbách v tvare štíhleho vretena.

Dozrieva v závislosti od podmienok stanovišťa koncom septembra až začiatkom októbra. V sklade s neregulovanou atmosférou vydrží do konca marca.

Odroda je vhodná do teplejších oblastí, vyžaduje doplnkovú závlahu.

Je to veľmi kvalitná zimná stolová odroda vhodná pre pestovanie vo veľkovýrobe (aj integrovaným spôsobom ochrany), tak aj v záhradkách na slabo rastúcich podpníkoch v tvare štíhleho vretena.

Ing. Ján Mezey, PhD., KOVaV-FZKI-SPU Nitra