Perspektívne a nové odrody – Gala a jej klony

Perspektívne a nové odrody – Gala a jej klony

Patrí medzi novozélandské šľachtenia. Pokusy s ňou bežali pod označením Kidds D-8 McKenzie (DSIRO Havelock North). Šľachtiteľom tejto odrody bol J.H. Kidd z mesta Greytown, Wairapa.. V štátoch Európskej únie jej patrilo v roku 1998 4. miesto v produkcií (445 000 t) a na nemeckom trhu obsadila 9. miesto (20 000 t a po odrode Braeburn a Jonagored najvyšší percentuálny nárast produkcie). Svoje uplatnenie si postupne nachádza aj v slovenských veľkovýrobných podmienkach.

Stromy vytvárajú stredne veľké, primerane husté koruny. Mladé stromy majú stredný rast. V období rodivosti je rast spomalený. Konáre sa silno rozvetvujú a dobre vytvárajú stredne dlhý rodivý obrast. Listové púčiky sú menšie až stredne veľké, tupo kužeľovité, plstnaté. Listy majú stredne veľké , majú dosť variabilný tvar elipsovitý až vajcovitý, sú väčšinou mierne asymetrické.

Odroda je vhodná do teplých alebo stredne teplých polôh, chránených, s dobrými pôdami. Stromy sú stredne citlivé na zimné a jarné mrazy citlivejšie.

Vzhľadom k charakteru rastu je vhodný pre všetky pestovateľské tvary. V kombinácii so slabo rastúcimi podpníkmi (M9, MM106) sa v zahraničí väčšinou pestuje v tvare štíhleho vretena. V záhradkách ju odporúčame pestovať na podpníku M9 v tvare štíhleho vretena, alebo na podpníku M4 ako zákrpok.

Na rez nemá špeciálne nároky. Vyfarbovanie plodov zlepšuje primeraný letný rez.

Kvitne stredne neskoro, peľové vlastnosti sú dobré, je to diploidná odroda. Vhodnými opeľovačmi sú Coxova reneta, Elstar, Gloster, Jonagold, James Grieve, Rubinette, Jonathan. Nástup rodivosti je stredne skorý. Úrody sú pomerne vysoké a pravidelné.

Plody sú stredne veľké až malé, guľovité, mierne pretiahnuté, s nevýrazným rebrovaním. V plnej zrelosti sú plody sýto žlté a takmer všetky prekryté od červenkastej cez oranžovočervenú až intenzívne červenou krycou farbou. Na šupke je výrazné mramorovanie a žíhanie. Lenticely sú sotva badateľné, šupka je mierne mastná, slabo alebo vôbec nehrdzavá.

Dužina je krémovej farby, pevná, šťavnatá, jemná a chrumkavá, ktorá skoro kašovatie. Chuť je sladko ovocná a aromatická, neskôr ešte viac sladká a ľahko aromatická. Chuť je príjemná, ktorá sa rýchlym odbúraním kyselín mení na nevýraznú až fádnu.

Zberová zrelosť nastáva od konca septembra až začiatkom októbra. Pri oneskorenom zbere sa podstatne znižuje skladovateľnosť plodov.

Konzumná zrelosť nastáva v decembri a plody vydržia do marca. V skladoch s riadenou atmosférou vydržia plody omnoho dlhšie. Skladovateľnosť je dobrá.

Červeným pavúčikom nie je napádaná, ale je vysoko citlivá na Agrobacterium tumefaciens (rakovina), spálu ružovitých, stredne citlivá na múčnatku a chrastavitosť.

Prednosťou odrody je, že začína rodiť skoro a prináša vysoké úrody. Plody majú výborné konzumné vlastnosti, dobre sa transportujú. Táto odroda je vhodná do intenzívnych ovocných výsadieb.

Celkové odporúčanie: Veľmi kvalitná a úrodná odroda. Náročná na stanovište a ochranu proti chorobám. Odporúčame ju pri dôslednej ochrane pre ďalšie rozširovanie v našich podmienkach. Nedostatkom je pomerná náchylnosť na choroby. Plody bývajú nerovnomerne vyfarbené.

Odroda Gala má množstvo mutácií, ktoré sú do distribúcie rozširované pod rôznymi menami. Pre pestovanie do záhradiek sú vhodné všetky mutácie.

Gala Tenroy alebo Gala Royal – mutanty, ktoré našiel p. Ten Have. Pruhovanie a žíhanie je zreteľné na 3/4 až 4/4 šupky, plody sú stredne veľké, až malé.

Gala Mitchgla alebo Gala Mondial alebo Gala Imperial – mutanty, ktoré našiel p. Mitchell. Pruhovanie a mramorové žíhanie je zreteľné na 3/4 až 4/4 šupky, plody by mali byť o niečo väčšie ako pri štandarde.

Gala Regal Prince alebo Gala Must – mutanty nájdené p. Fulfordom, pruhy nie sú na 3/4 až 4/4 šupky, väčšia ako štandard.

Gala Galaxy – tmavo-červená, dozrieva skôr ako štandard.

Gala Tenslotte, alebo Gala Galagored.

Ing. Ján Mezey, PhD., KOVaV-FZKI-SPU Nitra