Pestujeme aktinídie

Pestujeme aktinídie

Aktinídia je typickou lianou. Jej drevnaté výhony v závislosti od druhu a odrody môžu mať dĺžku od dvoch do niekoľko metrov. V krajinách Ďalekého Východu rastie asi 40 druhov aktinídie, z ktorých niektoré druhy, resp. ich odrody, rodia jedlé ovocie. Tieto označujeme ako hospodárske.

Typickým príkladom je Actinidia chinensis, ktorej ovocie poznáme pod ľudovým nazvom kiwi. Tento druh môžeme pestovať iba v teplých oblastiach, kde teplota neklesá po -10°C. U nás sa pestuje iba okrajovo ako subtropická hobby plodina v oblastiach južného Slovenska na chránených južných polohách alebo v skleníkoch. V severnejších oblastiach je veľké riziko namrznutia výhonov až vymrznutiu celých rastlín.

aktinidie_01

Vhodnejšie na pestovanie v našich podmienkach sú drobnoplodé druhy Actinidia kolomikta (aktinídia pestrolistá) a Actinidia arguta (aktinídia úzkolistá). Odrody týchto druhov znášajú poklesy teploty až na - 25 °C, niektoré krátkodobo až - 40 °C. Ich ovocie je menšie ako klasické "kiwi", ale je hladké, bez ochlpenia, konzumuje sa aj so šupkou. Jednotlivé odrody majú svoje charakteristické znaky, všetky sa však vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C, ktorého obsah v plodoch je niekoľkonásobne vyšší ako u čiernej ríbezle! Obsahujú tiež ďaľšie vitamíny najmä skupiny B, PP a tiež množstvo nutrične cenných látok. Plody aktinídie sú výborné na priamu spotrebu, na spracovanie, možno ich tiež použiť do ovocných šalátov a koláčov, ktorým dodajú špecifickú chuť.

Actinidia kolomikta - liana s dĺžkou výhonov 4 - 6 m. Jej názov je odvodený od pestrého sfarbenia povrchu listov. Tie sú spočiatku krémovo-žlto škvnité, neskôr sa toto sfarbenie mení na karmínovočervené. Známa je napríklad odroda "Dr. Szymanovski". Je samoopelivá, plody dozrievajú v auguste. Sú oválne, zelenožltej farby, slabo rebernaté, veľkosti asi 2,5 cm.

Actinidia arguta - má silnejší rast ako Actinidia kolomikta. Vytvára výhony dĺžky až 10 m s ročnými prírastkami 1 m a viac. Jej odrody nemajú takú odolnosť na mrazy ako odrody rodu Actinidia kolomikta, spoľahlivo však znesú mrazy do - 25 °C. Je dokonca rozšírená v oblastiach až 400 km severne od našich hraníc. Najznámejšie a najrozšírenejšie sú odrody "Issai" a "Weiki".

"Issai" - samoopelivá odroda stredne silného rastu znášajúca mrazy do - 25 °C. Oválne zeleno-žlté plody veľkosti asi 2,5 cm dozrievajú na prelome septembra a októbra.

aktinidie_03

"Weiki" - odroda známa tiež pod synonymom "Bayern Kiwi". Je cudzoopelivá, potrebuje samčiu rastlinu na opelenie. Dodržujeme pravidlo, že na jednu samčiu rastlinu pripadá 8 samičích. Má silný rast, znáša poklesy teploty až na - 30 °C. Plody má zelené s červeným líčkom, oválne, veľkosti asi 3 cm. Dozrievajú začiatkom októbra.

aktinidie_02


Okrem týchto odrôd ovocné škôlky ponúkajú tiež ďaľšie vynikajúce odrody. Zo zelenoplodých sú to najmä "Geneva" a "Ananasnaja", z červenoplodých "Ken`s Red" a "Hardy Red".

Aktinídiam najviac vyhovujú výživné nezamokrené ale ani nevysychavé pôdy s hodnotou pH 5,5 - 6,5. Vápenaté a neutrálne pôdy preto treba pred výsadbou jemne okysliť vrchoviskovou rašelinou alebo lesnou hrabankou. Sú síce spoľahlivo mrazuvzdorné, mladé jednoročné sadenice je však vhodné prvý rok po výsadbe na zimu prikryť. Využiť na tento účel možno čečinu, slamu, hobliny, lístie a podobne.

aktinidie_05

Pre pestovanie vyžadujú oporu a to vo forme vysokého pevného kola o ktorý rastliny vyväzujeme, alebo drôtenky, pergoly, vedenia a podobne. V Spojených štátoch sa využíva tiež pestovanie na drôtenke v tvare písmena "T", s ramenom dĺžky 1,5 m umiestneným vo výške asi 1,8 m. Na ramene sa nachádza päť vodiacich drôtov. Vzdialenosť rastlín v rade je 4,5 - 6 m, rady sú od seba vzdialené 4,5 m. Do rodivosti nastupujú rastliny v 4. roku, sú však dlhoveké - produkčne sa pestujú až 50 rokov.

Vďaka silnému rastu je potrebný pravidelný rez. Najčastejšie sa odstraňujú zahusťujúce výhony, ktoré odstraňujeme celé na konárový krúžok. Pri pestovaní v tvare písmena "T" využívame tiež zmladzujúci rez a skracovanie plodonosného dreva. Tu si treba pamätať, že najviac kvetných pukov sa vytvára na jednoročných výhonoch po 7 - 8 list.

Silný rast rastlín a veľká listová plocha sú spojené s intenzívnou spotrebou vody, preto vo veľkovýsadbách je nevyhnutné vybudovanie závlah, v záhradkách je potrebné zabezpečiť pravidelné zalievanie. Na choroby a škodcov aktinídie nie sú veľmi náchylné. Občas sa môžu vyskytnúť vošky, prípadne v menšej miere iní škodcovia. Ochranu praktizujeme bežnými postrekmi dostupnými v obchodnej sieti.

aktinidie_04

Rastliny sú vysoko úrodné, z jednej minimálne 4 - 5 ročnej rastliny /samozrejme pri prítomnosti opeľovača / sa oberie až niekoľko desiatok kilogramov ovocia. Niektoré odrody dosahujú úrody 70 kg z kra!
Kry majú tiež okrasný charakter. Kvety veľkosti dva centimetre a dekoratívne na jeseň do červena sa prefarbujúce lístie dokonale dotvárajú ozdobný charakter záhrady.

Ing. Marián Komžík