Čučoriedky z kontajnerov

Čučoriedky z kontajnerov

Čučoriedky patria medzi menej známe ovocné druhy. Cenené sú najmä pre vysoký obsah nutričných látok ako aj vynikajúcu chuť plodov. Ich pestovanie sa rozmohlo najmä v posledných rokoch, v súvislosti s dostatkom výsadbového materiálu.

cucoriedka


Hlavnou zásadou, ktoré treba pri výsadbe čučoriedok pamätať je fakt, že pre svoj správny vývoj a rast vyžadujú vytvorenie kyslého prostredia. Docielime to vytvorením lôžka z kyslého substrátu, odizolovaného od okolitej pôdy. Vhodné na tento účel sú staré sudy, betónové skruže, igelitové vrecia a podobne. Pri pásovej výsadbe sa doporučuje výkop rigola rozmerov cca 50 x 50 cm, ktorý sa následne vystelie fóliou. Rigol sa vypĺňa kyslým substrátom, do ktorého sa sadia sadenice. Ako substrát je ideálne použiť kyslú vrchoviskovú rašelinu, ktorej zloženie je optimálne pre správny vývoj rastlín. Nakoľko je však cena rašeliny pomerne vysoká, v bežnej praxi sa používajú rôzne ekvivalentné náhrady. Veľmi lacným a jednoduchým variantom sú piliny. Tie sa časom rozkladajú na kyslý substrát, preto sú na tento účel veľmi vhodné. Pre optimálnejšie zloženie sa doporučuje ich kombinácia s kyslou rašelinou, lesnou hrabankou a riečnym indiferentným pieskom.

cucoriedka_v_kontajneri_v_druhom_roku_pestovania


Rastliny treba počas roka pravidelne hnojiť a zalievať. Vodu používajte najmä dažďovú, alebo odstátu vodu z vodovodu. U hnojív sa treba vyvarovať hnojivám s obsahom vápnika. Vhodné sú tuhé a zálievkové hnojivá pre rododendrony, azalky a čučoriedky. Z komerčných prípravkov sú vhodné hnojivá Rokosan, Agormin, Kristalon a podobne. Veľkou výhodou čučoriedok je ich vysoká odolnosť voči chorobám a škodcom. V našich podmienkach netrpia prakticky žiadnou významnou chorobou ani škodcami. Takisto sú nenáročné na rez. Jediným zásahom je odstraňovanie štvorročných prestarnutých výhonov. Životnosť vysadených krov je cca 30 rokov, úrody z jedného kra sa v období plnej rodivosti /po 4.roku/ pohybujú pri správnom ošetrovaní od 5 do 9 kg.

cucoriedka_pestovana_v_kontajneri_vo_veku_plnej_rodivosti

 

cucoriedky_pestovane_v_kontajneri_vo_veku_plnej_rodivosti

 
 Existuje celý rad vhodných odrôd, pre informáciu však spomenieme len niektoré z nich. 

Duke

Odroda vyšľachtená v USA v roku 1986. Vytvára kry vysokého vzrastu, s výškou 180 cm. Je to skorá odroda dozrievajúca v polovici júla. Plody strednej veľkosti majú perfektnú chuť, sú vhodné na priamu konzumáciu i na spracovanie. Zber je ideálne vykonávať ručne, zberá sa na 2 etapy (v 2 termínoch). Znáša mrazy -24 až -28 oC.

Berkeley

Tvorí riedke kry s pevnými vzpriamene rastúcimi výhonmi, dorastajúcimi do výšky 200 cm. Odrode sa darí najmä na stanovištiach s priepustným podložím. Z dôvodu citlivosti na jarné mrazy sa odporúča jej pestovanie len v najlepších oblastiach. Súplodia sú veľmi veľké a riedke, čo umožňuje ľahký zber. Dozrieva v druhej dekáde augusta, je vysoko úrodná. Plody sú strednej veľkosti, dobrej chuti, vhodné najmä pre rýchlu spotrebu. Mrazy znáša do -28oC.

Northblue

Patrí medzi krížence čučoriedky vysokej a čučoriedky úzkolistej. Odroda bola vyšľachtená na Univerzite v Minnesote v roku 1986. Kry dorastajú do veľkosti 60 až 120 cm. Odroda je viac tolerantná na niektoré pôdne choroby. Odolnosť na mrazy je veľmi vysoká, znáša mrazy až – 42 oC. Plody sú tmavomodrej farby, veľkosti 12,5 mm. Dosahuje vysoké úrody, dospelý ker plodí ročne 1,5 až 3,5 kg ovocia. Plody sa veľmi dobre skladujú v chladiarniach. Možné je tiež jej pestovanie v nádobách na balkónoch či terasách.

vysoka_nasada_plodov_sa_da_dosiahnut_aj_v_kontajneri


Všetky spomínané odrody sú predávané v kontajneroch, čo umožňuje ich výsadbu počas celého roka, s výnimkou dní kedy je pôda premrznutá. Kontajnerované sadenice pri výsadbe rastliny netrpia šokom a preto sa ďaleko lepšie ujímajú a rýchlejšie zakoreňujú.

Ing. Marián Komžík