Akú jabloň do záhrady? (2003)

Akú jabloň do záhrady? (2003)

S príchodom prvých jarných dní nastalo vhodné obdobie na výsadbu ovocných drevín. Najpredávanejším ovocným druhom na Slovensku sú dlhoročne jablone. V listine registrovaných odrôd sa ich v súčasnosti nachádza vyše 70 odrôd. Každá z nich má svoje pozitíva, ale i negatíva. Vybrať z nich tie najlepšie nebýva vždy jednoduché. Ponúkame Vám prehľad z tých, ktoré spĺňajú najprísnejšie európske kritéria a našli uplatnenie aj v súčasnej veľkovýrobnej praxi, ako aj v záhradách.

Braeburn – zimná odroda výbornej chuti. Dosahuje pravidelné vysoké úrody. Zberá sa v druhej polovici októbra, jej hlavnou výhodou je dlhé skladovanie. V domácich podmienkach sa skladuje do mája.

Braeburn


Fuji – japonská odroda vyznačujúca sa najmä delikátnou chuťou a veľmi dlhým skladovaním. Tvorí stredne veľké, atraktívne červené plody. Pre dosiahnutie vysokej kvality plodov, vyfarbenie a veľkosť je potrebná dokonalá prebierka. Skladuje sa do mája až júna.

Fuji


Gala – jesenná odroda kužeľovitého tvaru. Je takisto jednou z najviac sa rozširujúcich odrôd. Je známych množstvo jej klonov a mutácií. V priebehu roka vyžaduje pre docielenie veľkých plodov silnú prebierku. Zberá sa v septembri, skladuje sa do Vianoc. Jej hlavnými výhodami je atraktívny vzhľad a výborná chuť plodov.

Gala_Imperial


Jonagold – klasická vysoko úrodná zimná odroda. Vyniká vysoko atraktívnym vzhľadom plodov a výbornou chuťou. Každoročne dosahuje vysoké úrody. Zberá sa v októbri, skladuje sa do marca.

Jonagored


Golden Delicious – jedna zo základných odrôd svetového sortimentu jabloní. Jej pravidelné vysoké úrody, vzhľad a chuť plodov a možnosť dlhého skladovania ju predurčujú pre pestovanie v záhradách aj veľkovýrobe. Zberá sa v septembri, skladuje sa do februára až apríla.

j-golden


Pinova – zimná odroda rozširujúca sa najmä v západnej Európe. Vyniká kvalitnou chuťou, vysokými úrodami a atraktívnym oranžovočerveným sfarbením. Tvar plodov je kužeľovitý, dužina je pevná. Zberá sa začiatkom októbra, skladuje sa do marca až apríla.

Pinova

Ing. Marián Komžík