- Hlavná stránka
- Produkty
- Ovocné výpestky a vinič
- Drieň jedlý
- DRIEŇ LEKÁRSKY (Cornus officinalis), kont.

DRIEŇ LEKÁRSKY (Cornus officinalis), kont.
Ide o opadavý druh drieňa pochádzajúci z Číny, Japonska a Kórei, ktorý dosť pripomína náš domáci drieň. Od toho sa odlišuje chumáčikmi žltkastých chlpov vyrastajúcich z bázy listových žiliek a tiež výrazne dlhšími kvetnými stopkami. Vytvára kry alebo stromy dorastajúce do výšky 4 až 10 metrov. V domovine rastie zväčša na okrajoch lesov, pričom zóna jeho rozšírenia je od nadmorskej výšky 400 až po úctyhodných 2 100 m n.m. Zaujme tiež listami, ktoré na jeseň menia svoju lesklú zelenú farbu na žltú až červeno-fialovú.
Drobné kvety sú žltej farby, kvitnú v priebehu marca a apríla. Plody sú červené až purpurovo-červené kôstkovičky dorastajúce do veľkosti asi 2 cm, v každej sa nachádza jedna eliptická kôstka. Obsahujú veľké množstvo organických kyselín – vínnu, jablčnú a gallovú, taníny, horčíny, iridoidy, ale tiež quinoglykozid. Z vitamínov zaujme obsahom vitamínu C, z minerálov sú to najmä fosfor, draslík, železo a vápnik. Plody sa dajú konzumovať čerstvé, výborné sú však najmä na výrobky. Vyrábajú sa z nich kompóty, likéry, vína a marmelády.
Plody sú vďaka svojim obsahovým látkam už 2 000 rokov využívané v tradičnej čínskej medicíne, kde sa pre lekárske účely aj cielene pestujú. Podávajú sa pri závratoch, impotencii, hučaní v ušiach, pomočovaní, nízkom tlaku, cukrovke, nádoroch, silnom menštruačnom krvácaní, problémoch s pečeňou, chorobnom potení, ale tiež napríklad pri bolesti v kolenách. Plody ničia v tele vírusy a baktérie, sú tiež silným antioxidantom. Látky z plodov dokážu chrániť bunky produkujúce inzulín a prispievajú k harmonizácii metabolizmu cukrov a tukov. Uvádza sa tiež jeho účinnosť proti zlatému stafylokokovi. Celkovo ide o ovocný druh výrazne prispievajúci k dlhovekosti.