MAHÓNIA "APOLLO"

MAHÓNIA "APOLLO"

Atraktívny okrasný i úžitkový ker.
Cena: 11,90 €
Počet kusov
 
Popis

Kry rastú umiernene, dorastajú do výšky iba 50 až 180 cm a šírky 100 cm. Známe sú vďaka svojim dekoratívnym lesklým kožovitým listom, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných dekorácií. Svoje uplatnenie nájde nielen v ovocnej, ale najmä v okrasnej záhrade, kde je popri jej okrasnom efekte jesenná úroda iba vítaným bonusom. Vyhovujú mu slnečné stanovištia (ktoré ale nesmú byť suché), bezproblémovo však zvládne aj polotieň či plný tieň. Na pôdu je rovnako nenáročný, znesie hlinité aj ílovité pôdy, optimálne s neutrálnym pH. Mahónia je plne mrazuvzdorná, môžeme ju preto vysádzať do všetkých pestovateľských oblastí.

Kvitne často už počas zimy, zväčša však od mája do júla, atraktívnymi intenzívne žltými kvetmi, ktorých približne 10 cm veľké bohaté strapce žiaria na kre už z diaľky. Plodom je modrá až tmavofialová bobuľa veľkosti 10 až 15 mm, plody dozrievajú v bohatých strapcoch. Plody sú určené najmä na rozmanité spracovanie. Možno z nich vyrobiť chutný džem, marmeládu, sirup, kompót, želé, víno, šaláty či ovocné šťavy, rovnako vhodné sú aj na výrobu likérov, v sušenej forme sa pridávajú do čajových zmesí. Šťava z plodov sa často používala na prifarbenie červených menej výrazných vín. Zaujímavosťou je, že jedlou časťou rastliny nie sú len plody ale dokonca aj kvety. Tie šalátom a ďalším jedlám dodávajú exotickú farbu, vôňu aj chuť. Jedlé sú aj korene, ktoré sú škrobovitej štruktúry a jemne horkastej chuti.

Plody mahónie sú cenné aj z nutričného hľadiska. Obsahujú množstvo rozpustného pektínu, ktorý znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Nachádza sa v nich tiež významné množstvo vitamínov A a C, ako aj ďalších antioxidantov. Živiny obsiahnuté v plodoch podporujú imunitu, čo napomáha liečbe chrípky, prechladnutia, kvasinkových infekcií či pri nadmernej tvorbe hlienu, dokonca aj proti žltačke. Z kôry sa zvyknú robiť alkoholové tinktúry, ktoré bránia zápalom a mikróbom a odstraňujú lupiny.

 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…