KALINA OBYČAJNÁ (Viburnum opulus)

KALINA OBYČAJNÁ (Viburnum opulus)

Atraktívny a bohato rodiaci druh. 
Cena: 7,50 €
Počet kusov
 
Popis

Atraktívny druh rozšírený takmer po celej Európe. Je to opadavý ker dorastajúci od 1 do 5 metrov. Poteší sa výživným pôdam, znesie však i pôdy ťažšie ílovité. Kvitne od mája do júna. Plody dozrievajú v plochých vrcholíkoch o veľkosti 5 až 10 cm. Sú lesklé, žiarivo červenej farby. Plody sú chutné a vhodné na širšie spracovanie. 

Bližší popis druhu:

Ide o náš prirodzený domáci druh, ktorého kry dorastajú do výšky 1 až 5 metrov. Rastie prakticky v celej Európe, v mnohých krajinách je veľmi populárny a obľúbený. Ukrajina ho dokonca považuje za svoj národný symbol. Veľmi pekne pôsobia ako solitéry, rovnako však aj v skupinových či kombinovaných výsadbách či ako súčasť voľne rastúcich ale tvarovaných živých plotov. Ideálne im vyhovujú slnečné stanovištia, znesú však aj polotieň. Rastú na rôznych typoch pôd od piesočnej cez hlinitú až po ílovitú. Výhodou je vysoká mrazuvzdornosť krov a ich výnimočná vhodnosť do znečistených oblastí.

Kvitne počas mája a júna žiarivo bielymi kvetmi, ktoré sú sústredené do efektných vrcholíkových súkvetí.  Plodom je červená jednosemenná bobuľa. Plody dozrievajú v septembri, ideálne je ich však zberať až po mrazoch, do ktorých vydržia na kríku. Za čerstva sú plody horkasté a nechutné, po úprave sa však ich chuť radikálne zmení a dosahuje 7 bodov z 10-tich. Ideálne spracovanie je vo forme marmelád, ktoré sú nielen zdravé, ale ich aj vďaka obsahu pektínov prirodzene zahusťujú.

Tento druh má popri svojej estetickej funkcii a jedlých plodoch aj liečivé účinky. Plody sa využívajú pri liečbe žalúdočných vredov, zvonka veľmi dobre zaberá pri liečbe ekzémov a kožných vyrážok. Liečivá je aj kôra, ktorá sa využíva ako spasmolytikum pri menštruačných bolestiach. Plody tiež obsahujú toxické kumaríny, ktoré sa však tepelným spracovaním úplne strácajú.

 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…