DRIEŇ ČÍNSKY (Cornus kousa var. chinensis),

DRIEŇ ČÍNSKY (Cornus kousa var. chinensis),

Atraktívny ker s chutnými plodmi a nádhernými kvetmi. 
Cena: 12,90 €
Počet kusov
 
Popis

Ide o väčší ker alebo menší strom pochádzajúci z východnej Ázie, dorastajúci do výšky 3 metrov. Známe sú však aj jedince dosahujúce v dobrých podmienkach dokonca 10 metrov. Jednotlivé odrody sú veľmi rozmanité čo sa týka habitusu koruny, tvaru a sfarbenia listov a kvetov, mnohé odrody majú atraktívnu lúpajúcu sa borku. Vyžadujú slnečné stanovište, znesú však aj polotieň. Vyhovuje im klasická záhradná priepustná hlinitá pôda, ktorá môže byť aj jemne kyslá, rozhodne však nie suchá. Kry ocenia mulčovanie, doplnkovú závlahu a prihnojovanie na podporu tvorby kvetov a plodov. Na rez sú nenáročné, pestujú sa takmer bez rezu. Stromy sú plne mrazuvzdorné, možno ich pestovať aj v okrajových pestovateľských polohách.

Kry kvitnú v priebehu mája a júna, spoľahlivo sa vyhýbajú neskorým jarným mrazom. Kvety vynikajú štyrmi krásnymi listeňmi, ktoré sú bielej, zelenkavej, žltkastej či ružovkastej farby. Plody sú veľké 3-4 cm, červeno-ružovej farby. Sú guľatého tvaru, vcelku pripomínajú plody liči či malín. Obsahujú 1 až 6 semien, v závislosti od odrody. Plody sú určené na priamy konzum ako i na spracovanie, sú charakteristické vynikajúcou delikátnou exotickou chuťou. Z výrobkov sú známe najmä aromatické marmelády, často sa využívajú aj pri výrobe vína či pečení koláčov a zákuskov. Jedlé sú dokonca aj mladé listy, ktoré sa zvyknú pridávať do šalátov.

                                 

Variéta "chinensis" sa môže popýšiť veľkými listami a obzvlášť veľkými kvetmi krémovo-bielej farby, ktoré vďaka nádherným listeňom môžu dosahovať až 8 cm. Na kroch sa objavujú v júni. Z kvetov sa koncom leta tvoria jedlé guľaté plody, ktoré sú sýto ružovej farby a pripomínajú liči. Variéta rastie pomaly do tvaru širokého V. Obzvlášť dekoratívna je v jesennom období, kedy sa tmavo zelené veľké listy prefarbujú do ohnivo až karmínovo červenej až sýto vínovej. 

 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…