HLOŠINA OKOLIČNATÁ

HLOŠINA OKOLIČNATÁ

Úrodný ovocný druh s aromatickými chutnými plodmi.
Bežná cena: 13,99 €
Naša cena: 9,90 €
Počet kusov
 
Popis

Hlošina okoličnatá (Eleagnus umbellata) je veľmi obľúbená ako multifunkčný ker pri zakladaní jedlých ovocných lesov a remízok na chudobných pôdach. Vytvára kry dorastajúce do maximálnej výšky 4,5 metra a šírky 4 metre, zvyčajne však dorastá do nižších rozmerov. Vyžaduje slnečné polohy, rovnako znesie i polotieň. Na zatienených miestach plody zle dozrievajú. Na pôdu je nenáročná, bezproblémovo znáša hlinité i ílovité pôdy. Tomuto druhu vyhovujú dokonca aj veterné polohy. Výborne znáša mráz. V prípade extrémne chladných zím môže jemne namrznúť, výborne však regeneruje.

Kvitne od konca mája drobnými zelenobielymi samoopelivými kvetmi, ktoré krásne podmanivo voňajú. Plody sú guľaté, červenej farby, veľkosti od 6 do 9 milimetrov, čiže približne vo veľkosti ríbezle. Existujú však aj šľachtené odrody s väčšími plodmi, ktoré môžu dosiahnuť veľkosť menšej čerešne. Rastú v zhlukoch na mladých i starších konároch. Plody obsahujú jedno väčšie semeno. V porovnaní s hlošinou mnohokvetou sú plody o niečo menšie, na kre sa ich však nachádza podstatne viac. Po úplnom dozretí, čo je v priebehu októbra, sú vynikajúcej sladko-kyslej aromatickej chuti.

Plody sa dokonca odporúča nechať po zbere dozrieť približne dva týždne pri izbovej teplote aby zmäkli. Vhodné sú na priamy konzum, rovnako i na univerzálne spracovanie. S obľubou sa používajú na výrobu marmelád, džemov, želé či do sladkých dezertov. Z liečivých obsahových látok stoja za zmienku najmä karotén a lykopén, ktorých sa v plodoch hlošiny nachádza 16x viac ako v paradajkách.

 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…