VAMA

VAMA

Úrodná, dobre lúpateľná odroda.
Cena: 9,90 €
Počet kusov
 
Popis

Krehká sladkoplodá mandľa

Česká odroda vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Valtice selekciou zo semenáčov odrody Sultán. Na Slovensku je registrovaná od roku 1971.

Strom rastie stredne silno, tvorí polorozložité, redšie koruny. Kvitne veľmi skoro, je cudzoopelivá.

Plody sú stredne veľké, široko elipsovité, obalené tmavozelenou, málo plstnatou rubinou, ktorá sa od zrelých plodov dobre oddeľuje. Škrupina je mäkká, veľmi tenká, na povrchu drsná. Jadro je veľké, nepravidelne elipsovité, dobre vypĺňa škrupinu, podiel jadra na hmotnosti plodu je približne 65 %, je obalené žltohnedou šupkou s jemne vráskavým povrchom. Jadro má sladkú, dobrú chuť s typickou mandľovou arómou. Plody dozrievajú koncom septembra až začiatkom októbra. Do rodivosti vstupuje neskôr, rodivosť je uspokojivá.

Odroda Vama sa odporúča na pestovanie v teplých vinohradníckych oblastiach, v polohách s čo najmenším výskytom neskorých jarných mrazov, najlepšie na ľahších pôdach. Má dobrý zdravotný stav, nebola pri nej zaznamenaná zvýšená citlivosť na choroby, plody sú vďaka mäkšej škrupine atraktívne pre vtáctvo, ktoré môže spôsobiť straty na úrode.

Prednosťou odrody je ľahká lúskateľnosť plodov a dobrá výťažnosť jadra, nevýhodou je citlivosť na poškodenie neskorými mrazíkmi vo vyšších polohách a tým niekedy menej pravidelná rodivosť.

 
 

Zákazníci, ktorí si kúpili tento produkt, si kúpili aj…