Boscoopske červené

Stará klasická kvalitná odroda. V dvadsiatom storočí patrila u nás medzi silne pestované odrody a to vo veľkovýrobe aj záhradách. Dnes už od jej pestovania veľkovýroba (na rozdiel napríklad od Nemecka, kde je pestovaná a žiadaná stále) ustúpila, záhradkári však stále oceňujú jej výhody - vysoké úrody veľkých plodov, príjemná korenistá chuť plodov a veľmi dobré a dlhé skladovanie. 

Synonymá a cudzie názvy: Roter boskoop, Blutroter boskoop, Rode boskoop. 

Pôvod a rozšírenie: Odroda pochádza z Nemecka, kde vznikla ako mutácia odrody Boskoopske, ktorej pôvod je v meste Boskoop v Holandsku. Rozšírená je od roku 1923 a to najmä v západnej Európe. 

Znaky a vlastnosti stromu: Vytvára veľmi mohutné guľovité koruny, ktoré neskôr prevísajú. Silný rast sa prejavuje už v ovocnej škôlke. Kostrové konáre a rodivé drevo sú rovnomerne rozložené v korune. Rodivého dreva vytvára nadbytok, preto vyžaduje pravidelnú prerezávku. Letorasty sú dlhé, hrubé, šabľovito ohnuté. Listy sú veľmi veľké, široké, obrátene vajcovitého tvaru. Sú kožovité, tmavozelenej farby, matné. Okraje listov sú nepravidelne pílkovité. Kvety sú veľké, bielej farby. 

Opeľovacie pomery: Kvitne skoro. Ako klasická triploidná odroda sa veľmi zle opeľuje, preto ju treba vysádzať v blízkosti najlepších opeľovačov ako sú Parména zlatá zimná, Coxova reneta, Jonathan, Oldenburgovo, Golden Delicious, James Grieve. 

Znaky a vlastnosti plodu: Plody sú veľké, rebernaté, hranaté, nevyrovnané, plocho guľovité. Šupka je drsná, hrdzavá až kožovitá, veľmi pevná. Základná zelená farba šupky prechádza neskôr do žltej, krycia farba je červenokarmínová, rozliata po celom povrchu plodu. Dužina je zelenkastá, neskôr bieložltá, hrubá, šťavnatá. Pri spracovaní hnedne a pri prehnojení dusíkom trpí hnedou horkou škvrnitosťou. Chuť je vínovastá až kyslá, korenistá, priemernej kvality. Počas suchého i nadmerne vlhkého počasia dochádza často k praskaniu plodov a následne k ich znehodnoteniu hnilobou a moniliózou. Za sucha plody tiež často opadávajú. Zber je v októbri, konzumne dozrievajú v decembri, neskôr zosychajú. 

Pestovateľské vlastnosti: Odroda neznáša daždivé počasie a neskoré jarné mrazy v období plného kvitnutia. V dreve je proti mrazom veľmi odolný. Vykazuje tiež vysokú mieru odolnosti proti chrastavitosti a múčnatke jabloní. Vhodné sú slabo a stredne silno rastúce podpníky M9, MM106, prípadne M4. Na silných podpníkoch rastie mohutne a do rodivosti vstupuje veľmi neskoro. Pri pestovaní na slaborastúcich podpníkoch vyžaduje nevyhnutne oporu, nakoľko sa veľmi ľahko vyvracia. 

Celkové zhodnotenie: Málo náročná odroda odolná proti mrazom a hubovým chorobám. Plody sú priemernej chuti, zle sa uskladňujú a v období nepriaznivého počasia rýchlo hnijú. Dobre však znášajú transport. Stromy rastú veľmi bujne a pomerne zle sa opeľujú. Negatívom je tiež zvýšená citlivosť kvetov na mráz.

Informácie: Hričovský a kol.: Pomológia 3