VOŠKY

VOŠKY

VOŠKY patria medzi najrozšírenejších a každoročne sa niekoľkokrát vyskytujúcich škodcov. Ich premnoženie vedie k zastaveniu rastu výhonov, ich deformáciam, zníženiu asimilačnej plochy stromu, následne k oslabeniu rastu, nižším úrodám, ... Ich škodlivosť je proste všestranná, nehovoriac o tom, že patria medzi najväčších šíriteľov chorôb. Vyskytujú sa na jadrovinách, kôstkovinách aj drobnom ovocí. Ochrana proti nim je nevyhnutná, vykonáva sa podľa potreby v priebehu celého roka, pričom najdôležitejšia časť boja proti voškám je práve na jar, na začiatku vývoja nových výhonov. Vhodnými prípravkami sú napríklad Bi 58 EC - Nové, Bulldock 25 EC, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Reldan 22 či Vaztak 10 SC.

Odporúčame pred postrekom proti piliarkam sa uistiť, či náhodou nemáte na ovocných drevinách aj výskyt vošiek. V prípade pozitívneho nálezu je vhodné využiť križovanie sa výskytu škodcov v jednom termíne a zarobiť si hneď väčšie množstvo postreku.

Tiež odporúčame nepoužívať stále rovnaký, budujete tým u škodcu rezistenciu voči danému prípravku. Striedať treba nielen prípravky, ale najmä účinné látky.