PILIARKY NA SLIVKÁCH

PILIARKY NA SLIVKÁCH

Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a piliarka žltá (Hoplocampa flava) sú nebezpeční škodcovia slivkovín, spôsobujúci skorú červivosť sliviek. Piliarky sa roja začiatkom a počas kvitnutia, samičky kladú vajíčka priamo do kvetov. Z nich sa vyvinie húsenica, vyžierajúca mladé plody, ktoré vďaka tomu predčasne opadávajú. Ich potenciál je taký silný, že dokážu zdecimovať komplet celú úrodu. Na ich monitoring slúžia biele lepové dosky.

Neodporúčame tieto využiť výlučne ako jedinú ochranu, slúžia iba na monitoring!  Osobne som vykonal pokus, kedy som na strom rozvešal vysokú koncentráciu týchto bielych lepových dosiek a ponechal ho bez postreku v nádeji, že vysoká koncentrácia dosiek vychytá väčšinu samičiek. Omyl bol však pravdou. Na strome, kde býva v priemere 20 kg plodov mi dozreli 2 plody. Preto v každom prípade odporúčame postrek vhodným prípravkom.

Najvhodnejším termínom postreku je obdobie keby kvety začínajú odkvitať. Laicky povedané, akonáhle padnú prvé okvetné lupienky na zem, tak je najvyšší čas na postrek. Vhodné prípravky sú Decis EW 50, Mospilan 20 SP, Reldan 22 a Spintor.