Chrastavitosť a múčnatka jabloní

Chrastavitosť a múčnatka jabloní

CHRASTAVITOSŤ JABLONÍ je najzávažnejšou chorobou jabloní, každoročne spôsobuje obrovské škody. Napáda listy aj plody. Ochorenie spôsobuje huba Venturia inaequalis, jej šírenie podporuje najmä daždivé počasie. Hlavným obdobím šírenia sú mesiace apríl až jún.

Najúčinnejšou ochranou je pestovanie odolných odrôd, ktoré netrpia chrastavitosťou vôbec. O týchto odrodách si povieme viac v niektorom z ďalších e-news. V prípade pestovania konvenčných odrôd ošetrujeme tieto od apríla do júla v 10 - 14 dňových intervaloch, v prípade daždivého leta i dlhšie. Prvý postrek sa vykonáva pred tesne kvitnutím, druhý hneď po odkvitnutí. Vhodné prípravky sú

- Discus, Punch 10 EW, Talent, Zato 50 WG.

- Baycor 25 WP, Delan 700 WDG, Dithane DG Neo Tec a M 45, Efuzin 500 SC, Folpan 80 WDG, Funguran, Chorus 75 WG, Mancosan 80 WP, Merpan 80 WDG, Merpan 48 SC, Mythos 30 SC, Novozir MN 80, Polyram WG, Shavit F 71 a 5 WP, Syllit 65, Tercel.

Prípravky som zámerne rozdelil do akýchsi dvoch skupín. V prvej skupine sa totižto nachádzajú prípravky, ktoré popri pôsobení proti chrastavitosti jabloní pôsobia aj proti MÚČNATKE JABLONÍ. U nej je dôležitý postrek pred kvitnutím a po odkvitnutí a v prípade následného suchého počasia preventívne pár ďalších v 10 - 14 dňových intervaloch. Je preto vhodné využiť v tomto období prípravok, ktorý zamerá súčasne na obe choroby. Vhodné je tiež odstraňovanie múčnatkou napadnutých výhonov pred samotným postrekom.

Ak nepoznáte ako daná choroba či škodca vyzerá, pre lepšiu predstavivosť doporučujem návštevu sekcie GALÉRIA na tejto stránke, kde umiestňujeme postupne príslušné fotografie.
Vaše prípadné otázky tiež radi zodpovieme na adrese kohaplant@stonline.sk.